Krzyż Franciszkański – San Damiano

Co to jest krzyż Franciszkański San Damiano i jak wygląda?

Krzyż franciszkański

Jest to wciąż słabo znany krzyż, choć ma ogromne znaczenie w historii Kościoła, bo to z niego Bóg przemówił do św. Franciszka słowami “Franciszku odbuduj mój Kościół”. Franciszek najpierw odbudował kościółek w San Damiano, w którym wtedy się znajdował, a później Bóg przeprowadził przez niego proces odbudowy Kościoła, który w tamtych czasach był w moralnym i duchowym upadku.

Krzyż z San Damiano ma nietypowy kształt i jest na nim wiele postaci. Osoby, które go nie znają często myślą, że jest to krzyż prawosławny, a to nasz wspaniały krzyż katolicki. Jest piękny, a każdy szczegół ma w nim znaczenie.

Kim jest św. Franciszek z Asyżu?

Choć krzyż św. Franciszka to po 800 latach wciąż mało znany krzyż, to postać św. Franciszka z Asyżu zna każde dziecko. Nazywają go również biedaczyną z Asyżu, bo bardzo upodobał sobie biedę i pomoc ubogim. Żył w latach 1182-1226, a wywodził się z bogatej rodziny kupieckiej. Po nawróceniu rozdał wszystko i żył, żebrząc dla chorych i trędowatych. Marzenia o rycerskiej sławie przekuł na marzenia o świętości. Są tacy, którzy twierdzą, że św. Franciszek zwariował. Zdarzało mu się biegać po polach i krzyczeć, że Miłość nie jest kochana, albo udawać błazna prosząc o pieniądze na chleb.

Franciszek apostołował we Włoszech, ale również poza granicami Włoch. Ponieważ jego przykład życia pociągał wielu mężczyzn, wkrótce św. Franciszek spisał reguły swojego życia i pojechał do Rzymu by uzyskać błogosławieństwo papieża. Tak powstał pierwszy zakon Franciszkanów.

Franciszek wracając z jednej ze swoich wypraw zainscenizował żywą stajenkę i była to pierwsza na świecie stajenka bożonarodzeniowa. Dało to początek “żłóbkom”, “jasełkom”, teatrowi nowożytnemu w Europie. 14 września 1224 r. w Alvernii, podczas czterdziestodniowego postu przed uroczystością św. Michała Archanioła, Jezus objawił mu się i obdarzył go niezwykłą łaską stygmatów – śladów Męki Pańskiej Św. Franciszek był pierwszym stygmatykiem w historii Kościoła.

Św. Franciszek bardzo kochał świat i wszystko co Bóg stworzył. Nawet zwierzęta słuchały jego kazań. Najpopularniejszym dziełem św. Franciszka jest Pieśń Słoneczna.

Najwyższy, wszechmocny i dobry Panie,
Tobie sława, chwała, uwielbienie
I wszelkie błogosławieństwo:
Tylko Tobie, Najwyższy, one przystoją
I żaden człowiek nie jest godzien
Wzywać Twojego Imienia.

Pochwalony bądź, Panie,
Z wszystkimi Twoimi stworzeniami,
A przede wszystkim z naszym bratem słońcem,
Które dzień daje, a Ty przez nie świecisz.
Ono jest piękne i promieniste,
A prze swój blask
Jest Twoim wyobrażeniem, o Najwyższy!

Panie, bądź pochwalony
Przez naszego brata księżyc,
I nasze siostry gwiazdy,
Które stworzyłeś w niebie
Jasne i cenne, i piękne.

Panie, bądź pochwalony
Przez naszego brata wiatr,
Przez powietrze i obłoki,
Przez pogodę i wszelkie zmiany czasu,
Którymi karmisz swoje stworzenia.

Panie, bądź pochwalony
Przez naszą siostrę wodę,
Która jest wielce pożyteczna,
I pokorna, i cenna, i czysta.

Panie, bądź pochwalony
przez naszego brata ogień,
Którym rozświetlasz noc,
A on jest piękny i radosny,
Żarliwy i mocny.

Panie, bądź pochwalony
Przez tych, którzy przebaczają wrogom
Dla miłości Twojej
I znoszą niesprawiedliwości i prześladowanie.
Błogosławieni, którzy trwają w pokoju u prawdzie,
Gdyż przez Ciebie, Najwyższy,
Będą uwieńczeni.

Panie, bądź pochwalony
Przez naszą siostrę, śmierć cielesną,
Której żaden żyjący człowiek ujść nie zdoła.
Biada tym, którzy w grzechu śmiertelnym konają.
Błogosławieni ci,
Którzy odnajdą się w Twojej świętej woli,
Albowiem po raz wtóry
Śmierć im krzywdy nie uczyni.

Czyńcie chwałę i błogosławieństwo Panu,
I składajcie Mu dzięki
I służcie Mu
Z wielką pokorą.

Św. Franciszek z Asyżu

Krzyż z San Damiano znajduje sięo becnie w Bazylice św. Klary w Asyżu we Włoszech. Więcej o świętym Franciszku z Asyżu dowiesz się z dobrych książek i filmów, które znajdziesz w naszej księgarni.

Symbolika Krzyża Franciszkańskiego

Na temat symboliki tego krzyża powstały całe rozważania, a nawet książki. Każda postać, kolor i element tej ikony ma swoje znaczenie. Np. przyciemniona twarz Jezusa mówi nam, że człowiek nie może oglądać Boga twarzą w twarz. Pod krzyżem stoi Maryja, Jan apostoł, Maria Mgdalena i kilka innych również ważnych postaci. Na krzyżu odnajdziemy nawet setnika i jego oddział. Warto zgłębiś całą symbolikę tego pięknego krzyża. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat zapraszam na tę stronę: http://www.franciszkankiniepokalanej.pl/jm/homepage/news/263-krzyz-z-san-damiano-krzyz-franciszkanski

Krzyż Franciszkański na bierzmowanie

Krzyże Franciszkańskie nie są tak popularne, jak krzyże z medalikiem św. Benedykta, ale na pewno są bardzo ciekawą odmianą. Jesteśmy również producentami krzyży drewnianych i wykonujemy także krzyże Franciszkańskie na zamówienie, praktycznie na każdy wymiar. Krzyże w rozmiarach 7 i 12 cm bardzo dobrze nadają się jako pamiątka bierzmowania. Zapraszamy więc kapłanów i osoby odpowiedzialne w parafiach za sprawy zaopatrzenia do podjęcia z nami współpracy. Można przejrzeć naszą standardową ofertę, ale można do nas również napisać z zapytaniem o nietypowy wymiar lub kształt krzyża na adresbiuro@syjon.pl lub kontaktować się telefonicznie pod numerem 600-465-276

Polecamy drewniany krzyż franciszkański z naszej oferty.

Oferta księgarni i wydawnictywa katolickiego

Księgarnia katolicka, duzo ciekawych książek religijnych i chrześcijańskich. Akcesoria dla osób wierzących, dewocjonalia, krzyże. Nasze wydawnictwo katolickie to nie tylko chrześcijańskie książki dla osób wierzących lecz także akcesoria, prezenty na sakramenty, dewocjonalia, krzyże do bierzmowania, modlitewniki, dzienniczek siostry faustyny, figurki matki bożej i innych świętych W naszym sklepie znajdziesz idealne prezenty dla księży i osób wierzących.

Dewocjonalia, krzyże, klęczniki - zobacz!